Auto detailing słownik pojęć

Auto detailing słownik pojęć

Auto Detailing słownik pojęć, dla początkujących detailerów.

 

  1. Auto Detailing – to zaawansowany proces pielęgnacji samochodu. Polega na bardzo dokładnym oczyszczeniu, renowacji, zabezpieczeniu i konserwacji samochodu lub jego wybranych elementów. Proces ten obejmuje pracę na zewnątrz i wewnątrz pojazdu. Ma to na celu osiągnięcie nieskazitelnej czystości i wystawowego wyglądu. Poprzez zabiegi pielęgnacyjne zwiększa się estetykę, komfort użytkowania, przedłuża żywotność i wartość pojazdu.

Auto detailing możemy podzielić na:

  • detailing wnętrza, który obejmuje czyszczenie, jeżeli jest potrzeba regenerację, następnie zabezpieczenie i konserwację przestrzeni samochodu zarówno pasażerskiej jak i komory bagażnika.Prace polegają na praniu tapicerki, czyszczeniu foteli skórzanych, podsufitki, wykładziny, czyszczeniu kokpitu, tapicerek drzwi itd. tak, żeby wyglądały jak fabrycznie nowe.Do tego celu używa się specjalistycznych preparatów kosmetycznych przeznaczonych do czyszczenia i pielęgnacji wnętrza samochodu.Używa się także maszyn parowych, piorących oraz specjalistycznych przyrządów np. pędzelków dzięki którym dociera się w trudno dostępne miejsca.
  • detailing zewnętrzny, który obejmuje:

–   czyszczenie lakieru, kół, elementów nadkoli, szyb, reflektorów, atrap tzw. grilli, dachów w samochodach cabrio, poprzez użycie specjalnych preparatów chemicznych oraz użycie glinki.

–  regenerację powierzchni lakieru i reflektorów  poprzez tzw. korektę, czyli mechaniczne lub ręczne polerowanie w celu usunięcia rys, zmatowień i innych defektów na lakierze oraz reflektorach.

–  zabezpieczenie i konserwacja powierzchni, przed wpływem warunków atmosferycznych poprzez nakładanie na lakier i felgi specjalnych powłok kwarcowych, ceramicznych, wosków syntetycznych i naturalnych zawierających wosk Carnauba, dresingów np. na plastiki zewnętrzne, opony, nakładanie na szyby powłok hydrofobowych.

2. AIO All in one – to określenie najczęściej odnosi się do preparatu, który jednocześnie poleruje, oczyszcza i nabłyszcza lakier. Jest przeznaczony dla osób, które nie mają czasu a chcą w prosty i szybki sposób zadbać o samochód.

3. APC (All Purpose Cleaner) – środek czyszczący o szerokim spektrum zastosowania, ma właściwości odtłuszczające, stosuje się go do usuwania zabrudzeń wewnątrz i na zewnątrz samochodu, zazwyczaj jest w formie koncentratu do rozcieńczenia.

4. Cleaner –  to środek, który przygotowuje powierzchnię lakieru do położenia wosku lub sealantu. Jego głównym zadaniem jest oczyszczenie powierzchni z zanieczyszczeń, pozostałością past polerskich, użytych w przeszłości wosków. Usuwa również z powierzchni lakieru drobniejsze defekty, oksydację, przebarwienia, zmatowienia. Ma właściwości dzięki którym wosk czy sealant lepiej wiąże się z lakierem.

5. Dekontaminacja – jest to proces polegający na dogłębnym oczyszczeniu lakieru z przytwierdzonych do niego zanieczyszczeń, których wcześniej nie udało się usunąć  podczas mycia. Do oczyszczania używa się różnego rodzaju preparatów chemicznych, które rozpuszczają zanieczyszczenia, smołę, opiłki żelaza, żywice z drzew, pozostałości organiczne np. po owadach. Jednym z procesów dekontaminacji jest glinkowanie z użyciem specjalnej glinki(patrz. glinka).

6. Dresing – preparat służący do poprawy wyglądu powierzchni. Tworzy pewien poziom połysku, od subtelnego satynowo-matowego do skrajnie mocnego.Używa się go do pokrywania elementów wnętrza oraz na zewnątrz pojazdu, opony, elementy plastikowe itp.Użycie dresingu w przypadku nieco zniszczonych powierzchni, powoduje ich rewitalizację i odżycie kolorów.

7. Glinka – plastyczna masa podobna do plasteliny. Służy do mechanicznego oczyszczania zanieczyszczeń z każdego elementu samochodu, które nie dają się usunąć w procesie mycia. Można nią oczyścić lakier, szyby, felgi, reflektory. Są glinki o różnej twardości, im glinka twardsza tym skuteczniej usuwa zanieczyszczenia, jednak istnieje wtedy ryzyko porysowania lakieru, dlatego dobór glinki powinien być świadomy i poprzedzony analizą stanu lakieru.

8. IPA alkohol izopropylowy – służy do odtłuszczania powierzchni. Stosuje się go również do inspekcji lakieru po polerowaniu. Wyciąga z rys wszystkie olejki i wypełniacze, które pozostały po środkach polerskich. Pokazuje jak wygląda faktyczny stan polerowanej powierzchni.

9. Politura (Glaze) – to odżywka do lakieru. Często w postaci mleczka, która ma za zadanie nadać głębi koloru oraz efektu tzw. mokrego połysku(wet look). Uzyskuje się to poprzez zamaskowanie drobnych zarysowań, przez które ta głębia jest tracona. Politura również odżywia powierzchnię lakieru.Trzeba pamiętać, że uzyskany efekt ma pewne ograniczenia i nie jest trwały. Dlatego trzeba co jakiś czas powtarzać aplikację. Żeby uzyskać trwały efekt głębi i przejrzystości, należy poddać lakier korekcie poprzez mechaniczne polerowanie.

10. Sealant – rodzaj sztucznego(syntetycznego) wosku. Służy do zabezpieczenia powierzchni lakieru. Chroni przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, a także nadaje powierzchni połysk. Sealanty w porównaniu do naturalnych wosków są trwalsze. Jednak nie dają takich walorów wizualnych co naturalne woski np. z zawartością Brazylijskiej Carnauby. Powierzchnia zabezpieczona sealantem ma również właściwości hydrofobowe co powoduje, że woda tworzy charakterystyczne kropeleki, które z łatwością spływają z powierzchni lakieru. Jest on również bardziej odporny na zabrudzenia.

11. Wosk naturalny – produkt służący do zabezpieczenia powierzchni lakieru przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, nadania mu głębi oraz połysku. Jego skład bazuje w głównej mierze na Brazylijskim wosku Carnauba. Jest on obecnie najtwardszym znanym woskiem roślinnym. W porównaniu do sealantu jego trwałość jest krótsza, za to rekompensuje ją wygląd. Auto detailing zaleca również jako pierwszy nałożyć sealant, który jest trwalszy. Następnie po odczekaniu kilku do kilkunastu godzin, nałożyć na niego wosk naturalny, który da ładniejszy wygląd. Na rynku są jeszcze woski hybrydowe. To połączenie sealantu z woskiem naturalnym.

12. Quick Detailer – to preparat mający kilka zastosowań:

  • służy do usuwania z powierzchni lakieru, delikatnych zabrudzeń np. kurzu, między jednym a drugim myciem. Jednak trzeba pamiętać, że użycie quick detailera do usuwania zbyt mocnych zabrudzeń może spowodować porysowanie lakieru.
  • kolejnym zastosowaniem quick detailera jest podbicie blasku, wydobycie głębi koloru po umyciu samochodu, ma to również na celu wzmocnienie wcześniej nałożonego twardego wosku do czasu położenia go po raz kolejny.
  • quick detailer może również służyć do nacierania wcześniej umytych szyb, nadaje im to efektu tzw. niewidzialnej wycieraczki.Oczywiście lepiej używać typowych preparatów przeznaczonych do tego celu, ale jeżeli się ich akurat nie ma to efekt jest również ciekawy.
  • jeszcze jednym z zastosowań jest użycie go jako lubrykant podczas glinkowania, żeby nadać powierzchni odpowiedni poślizg wymagany podczas tego procesu.

 

 

Napisany przeze mnie „Auto Detailing słownik pojęć” , jest zgromadzoną przeze mnie wiedzą. Jeżeli uważasz, że stanowi ona dla Ciebie wartość, proszę podziel się nią również ze swoimi znajomymi. Oczywiście zachęcam do komentowania, pytań i konstruktywnego feedback-u.

 

Odwiedź Nasz kanał YouTube krolpolysku
Odwiedź również, Nasz Facebook FanPage – http://www.facebook.com/krolpolysku/

 

Tagi: Auto detailing, auto detailing wroclaw, car spa, car detailing, auto detailing słownik pojęć ,

Leave comments

Your email address will not be published.*



You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top