Naprawa odprysków lakieru

 

Naprawa odprysków lakieru.

Auto detailing to dbanie o samochód i poprawa jego wyglądu, dlatego zrobiłem wpis o temacie „naprawa odprysków lakieru„. Najczęściej tego typu skazy powstają podczas eksploatacji i pojawiają się przez uderzenia drobnych kamyków, zwłaszcza podczas jazdy z dużymi prędkościami np. autostradą.

Właściwie nie mamy na to wpływu. Oczywiście są pewne metody zabezpieczania, ale o tym napiszę być może w innym artykule.

A więc co zrobić gdy przyglądając się lakierowi naszego auta odkryjemy odprysk ?

Oczywiście jak najszybciej zająć się zabezpieczeniem i naprawą. Do tego nie muszę chyba nikogo przekonywać, bo po pierwsze taki odprysk to szybka droga do korozji, a po drugie wygląda nie estetycznie a tego pasjonat auto detailingu nie zniesie! 😀

Poniżej przygotowałem dla Ciebie fotorelację z takiej naprawy. Jest ona naprawdę bardzo prosta i spokojnie możesz ją przeprowadzić samemu w domowych warunkach.

 

MATERIAŁY POTRZEBNE DO NAPRAWY ODPRYSKU LAKIERU :
 • Lakier do zaprawek, który kupisz w każdym sklepie z artykułami lakierniczymi posiadającym mieszalnie, odpowiedni kolor dobierzesz podając nr. VIN Twojego samochodu. W przypadku lakierów typu metalik, będzie to tzw. Baza (kolor) i Klar (lakier bezbarwny),
 • Wąski pędzelek, a najlepiej komplet pędzelków, od wąskiego do trochę szerszego, w zależności jak dużą powierzchnię odprysku będziesz pokrywał.
 • Preparat do odtłuszczenia lakieru, ja użyłem środka do dezynfekcji bazującego na alkoholu izopropylowym (IPA).
 • Waciki kosmetyczne lub czystą szmatkę, najlepiej z mikrofibry

 

 1. Przystąpiłem do działania, pierwszą czynnością, którą wykonałem, było dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie miejsca odprysku lakieru, zrobiłem to używając płatka kosmetycznego nasączonego środkiem do odkażania, bazującym na alkoholu izopropylowym tzw. IPA.

2. Kolejną czynnością jaką wykonałem było pokrycie odprysku lakieru farbą bazową, która została idealnie dobrana w mieszalni lakierów, po podaniu numeru VIN. Dzięki użyciu przeze mnie cienkiego pędzelka, mogłem precyzyjnie malować, nie wychodząc poza obrys odprysku.

3. Po 30 min od nałożenia bazy, miejsce odprysku pokryłem klarem, czyli lakierem bezbarwnym. Kliknij w zdjęcie, to na powiększeniu zobaczysz, że tym razem malując klarem, nieco wyszedłem poza obrys odprysku, jest to celowy zabieg, w celu lepszego zespolenia. Klar schnie w kilka minut, ale pełną twardość i trwałość uzyskuje po kilkunastu godzinach.

Jak widzisz klar wysychając zmniejszył swoją objętość i finalnie miejsce naprawy jest praktycznie nie widoczne. Dodatkowo można po utwardzeniu lakieru je przepolerować, ale nie jest to konieczne bo i bez tego efekt jest satysfakcjonujący.


Poniżej kolejny drobny odprysk lakieru, tym razem na masce. Zasada działania jest dokładnie taka sama, jaką pokazywałem na przykładzie lusterka.

Niechciany intruz zlokalizowany.

Oczyszczenie i odtłuszczenie miejsca naprawy. W przypadku, gdy miejsce odprysku lakieru było by pokryte rdzą, musiałbym ją ostrożnie usunąć np. cienką igłą.

Nakładanie bazy (kolor) przy pomocy cienkiego pędzelka pozwalającego precyzyjnie ją nałożyć nie wychodząc poza obrys odprysku.

A to już końcowy efekt po nałożeniu bazy i klaru, po utwardzeniu będzie można to miejsce jeszcze delikatnie przepolerować, jednak nie jest to konieczne, pamiętaj że ujecie jest zbliżone, a podczas normalnej odległości naprawa niknie w oczach.

 


Jeszcze jeden mały odprysk lakieru, tym razem znaleziony na dachu. Zasada postepowania dokładnie taka sama jak poprzednio.

Podsumowanie.

Mam nadzieję, że moim wpisem dostarczyłem Ci potrzebnej wiedzy, do naprawy odprysków i defektów lakieru, a także zmotywowałem Cię do działania. Oczywiście zachęcam do komentowania, pytań i konstruktywnego feedback-u.

 

Odwiedź Nasz kanał YouTube krolpolysku
Odwiedź również, Nasz Facebook FanPage – http://www.facebook.com/krolpolysku/

Tagi: naprawa odprysków lakieru, jak zrobić zaprawki, auto detailing, pasjonat auto detailingu, odprysk lakieru, auto detailing wroclaw

17 Comments

 • aqqa| 13 września, 2021 at 6:11 am Odpowiedz

  W zestawie na odpryski od mazdy nakłada się bazę, a po jakichś 2-4 minutach naciska się to miejsce delikatnie wilgotną gąbeczką. Nie wiem czy działa to dla każdego lakieru, ale wtedy baza zostaje idealnie tylko w miejscu odprysku (tam już się zdąży przylepić) i też w minimalnej grubości, więc myślę że warto spróbować. W razie czego nałoży się bazę od nowa 😉

 • Adrian| 25 lipca, 2020 at 8:48 pm Odpowiedz

  Witam,

  Mam pytanie odnośnie pędzelków. Co to za rodzaj? Pod jakim fachowym terminem ich szukać?

  Dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam

  • krolpolysku| 26 lipca, 2020 at 10:15 am Odpowiedz

   Mozesz poszukac pod frazą: pedzelki do zdobień , rewelacyjne pedzle ma KOLINSKY .Powodzenia.Król.

 • matt| 7 czerwca, 2020 at 3:59 pm Odpowiedz

  Witam ,a co jeśli już wychodzi rdza? ta sama technika baza + klar? czytałem gdzieś ze można troszkę szpachli wrzucić wtedy baza + klar? Króli co byś poradził? 🙂

  • krolpolysku| 8 czerwca, 2020 at 8:44 am Odpowiedz

   Mozna wydrapac tą rdze delikatnie do czystej blachy, pozniej baza i ew. klar(nie zawsze potrzebny i nie zawsze lepiej zaprawka wyglada).Pozdrawiam.Król.

 • Mikolay| 3 czerwca, 2020 at 9:29 am Odpowiedz

  Dzień dobry,

  Mam mały odprysk na drzwiach pasażera, więc doprowadza mnie do szału za każdym razem jak podchodzę.
  Sprawa świeża, żadnej rdzy nic takiego.
  Dylemat mam taki, jak widać że doszło do białego z szarego koloru bazowego.
  Czy w takiej sytuacji też można położyć kolorek bazowy na takie coś?
  Gdzie można kupić gotowy lakier pasujący do auta?

  Pozdrawiam,
  Mikołaj

  • krolpolysku| 3 czerwca, 2020 at 8:57 pm Odpowiedz

   Pewnie, ze mozna.Kup baze w mieszalni lakierów po kodzie koloru Twojego auta i tyle.Odtłusc przed zaprawieniem odprysku.Powodzenia.Pozdrawiam.Król.

 • Mikolay| 3 czerwca, 2020 at 9:29 am Odpowiedz

  Dzień dobry,

  Mam mały odprysk na drzwiach pasażera, więc doprowadza mnie do szału za każdym razem jak podchodzę.
  Sprawa świeża, żadnej rdzy nic takiego.
  Dylemat mam taki, jak widać że doszło do białego z szarego koloru bazowego.
  Czy w takiej sytuacji też można położyć kolorek bazowy na takie coś?
  Gdzie można kupić gotowy lakier pasujący do auta?

  Pozdrawiam,
  Mikołaj

Leave comments

Your email address will not be published.*You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top